تحلیل ماتریس SWOT

شناسایی نقاط قوت پهنه نیزار:

1- ‌وجود متخصصین با تجربه در بخش‌های مختلف صنعتی نظیر سیویل، سازه، مکانیک، برق، ایمنی، بهداشت، بهداشت حرفه‌ای، IT، روابط عمومی، خدمات عمومی.

2- وجود زیرساخت‌های مناسب جهت استقرار صنایع فولادی.

3- وجود دانش ساخت و بهره‌برداری از واحدهای فولادی و مجموعه‌های مرتبط.

4- دسترسی به منابع و اطلاعات مشابه در واحدهای با تجربه.

5- مجاورت شریان‌های ارتباطی کشور راه‌آهن و راه‌های اصلی مواصلاتی.

6- وجود معادن سنگ آهن در منطقه.

 

شناسایی نقاط ضعف در پهنه نیزار:

1- کمبود دانش مدیریت بطور آکادمیک و تجربی.

2- ضعف مالی شرکت‌ها.

3- کمبود نیروی انسانی مناسب.

4- عدم وجود برنامه استراتژی مدون برای واحدها.

5- عدم وجود سیستم‌های یکپارچه (Integration) و تکنولوژی اطلاعات (IT) مناسب.

6- عدم پیاده‌سازی استانداردهای مهندسی در بخشهای مختلف.

7- عدم شناسایی مشتریان و ذینفعان.

8- عدم توجه به آرمان‌های مشترک.

9- شرایط اقلیمی خشک و کم آب.

 

شناسایی تهدیدها:

1- هدفمند‌‌سازی یارانه‌ها.

این موضوع به عنوان یکی از عوامل بیرونی می‌تواند از جهات مختلف فعالیت‌های شرکت را تحت تأثیر قرار دهد. افزایش هزینه‌های حمل، افزایش هزینه تولید سنگ آهن، افزایش قیمت حامل‌های انرژی بدون در نظر گرفتن نوع فعالیت‌ها و بخصوص صنعت فولاد، افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی و کاهش جذابیت تکمیل زنجیره ارزش و تولید فولاد در پهنه نیزار از جمله پیامدهای این امر است.

 2- وجود تورم مزمن و کاهش رشد اقتصادی.

کاهش قدرت خرید کالا و خدمات مورد نیاز شرکت، عدم پیشرفت پروژه‌ها مطابق برنامه مورد انتظار و افزایش احتمالی ادعای حقوقی پیمانکاران، افزایش قیمت تمام شده و کاهش سودآوری و همچنین کاهش رشد سرمایه‌گذاری در بخش پایین دستی و بالادستی فولاد، از مهم‌ترین پیامدهای شرایط فعلی کشور است. این موضوع‌ها کمابیش در تمامی شرکت‌ها (اعم از تولیدی و خدماتی) سد راه پیشرفت برنامه‌های شرکت است، اما مسلماً در شرکت‌های تولیدی و سهامی خاص با بازار رقابتی اهمیتی دو چندان دارد.

 3- تأمین ارز حاصل از فروش نفت خام به کشورهای دیگر.

امروزه با توجه به تحریم‌های بانکی و نفتی پیش روی کشور، یکی از اساسی‌ترین تهیدات عدم وجود ارز به میزان کافی در کشور و به تبع آن تحت تأثیر قرار گرفتن پروژه‌های بزرگ و واحدهای اصلی پهنه نیزار می‌باشد. لذا بانک‌های عامل به دلیل عدم وجود منابع مناسب ارزی و ریالی در اختیار، توانایی کمتری در مشارکت پروژه‌های فولادی و پر هزینه را دارند و ترجیح به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت و زود بازده را در دستور کار خود قرار می‌دهند که این خود بر خلاف تعاریف بانکی و پولی کشور می‌باشد.

4- بخشنامه‌ها و دستورالعمل های دولتی.

یکی از اصلی‌ترین تهدیداتی که بسیاری از سازمان‌های خصوصی را تحت تأثیر خود قرار داده است، ارائه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های دولتی است که در بسیاری از موارد بدون در نظر گرفتن بخش خصوصی و تولیدات ملی اجرا می‌گردند. نظیر بخش‌نامه بازگشت وام‌های ارزی به نرخ روز، بخش‌نامه جلوگیری از صادرات فولاد و محصولات فولادی و ... که تولیدکنندگان کالا و ارائه‌دهندگان خدمات را دچار مشکلات جدی می‌نماید.

5- محدودیت زیرساخت‌های حمل و نقل در منطقه.

با توجه به اینکه پهنه صنعتی نیزار در فاصله یک کیلومتری راه‌های اصلی مواصلاتی کشوری قرار دارد و با توجه به توسعه‌های منطقه از لحاظ استقرار واحدهای بزرگ فولادی، زیرساخت‌های حمل و نقل در این منطقه هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند. بنابراین هم در دوران ساخت و هم در دوران بهره‌برداری این منطقه با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد بود.

 

شناسایی فرصت‌ها:

1- وجود منابع و زیرساخت‌های مناسب صنایع فولادی.

ایران جزو 5 کشور دنیا است که تمامی زیرساخت‌های مناسب را برای تولید فولاد و محصولات فولادی را دارا می‌باشد. وجود معادن سنگ آهن در منطقه، وجود خطوط انتقال نیرو، خطوط انتقال آب، خطوط فیبر نوری، خطوط انتقال گاز و نفت، حمل و نقل، راه‌‌آهن و اراضی مناسب پهنه نیزار را به منطقه‌ای بی نظیر جهت اجرای پروژه‌های فولادی تبدیل نموده است.

2- منابع انسانی تحصیل کرده و ساده در اطراف منطقه.

با توجه به اینکه پهنه نیزار در نقطه میانی سه استان بزرگ صنعتی کشور قرار گرفته، امکان تأمین و استفاده از منابع انسانی تحصیل کرده و ساده از شهرهای مختلف نظیر اصفهان، دلیجان، قم، اراک، سلفچگان و تهران وجود دارد.

3- استقرار 60% از صنایع در شعاع 260 کیلومتری پهنه نیزار.

با توجه به نزدیکی بازار مصرف محصولات فولادی و قرارگیری پهنه نیزار در شعاع 260 کیلومتری صنایع بزرگ، کمترین هزینه مربوط به حمل و نقل کالاها انجام خواهد شد. همچنین در کمترین فاصله زمانی محصولات تولیدی به دست مشتریان خواهد رسید.

4- نزدیکی به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان.

امروزه صادرات بخش عمده‌ای از توجیه اقتصادی واحدهای تولیدی را به خود اختصاص داده است. یکی از موانعی که بسیاری از واحدهای تولید با آن مواجه هستند دور بودن به دریای آزاد و مرزهای جغرافیایی کشوری است. مزیت بزرگ دیگری که در پهنه صنعتی نیزار وجود دارد نزدیکی به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان می‌باشد. بنابراین امکان تأمین قطعات یدکی و مواد اولیه و همچنین صادرات محصولات به کشورهای مختلف از طریق این منطقه ویژه اقتصادی امکان‌پذیر خواهد بود.

5- وجود بستر مناسب برای توسعه کسب و کار و افزایش سطح تولید.

در سال‌های اخیر باتوجه به راه‌اندازی صنایع مختلف در کشور و مصرف روزافزون فولاد، پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز بر حجم نیاز فولاد به ویژه فولادهای مخصوص با توجه به راه‌یابی ایران به صنایع با فنآوری پیشرفته افزوده خواهد شد. بنابراین فرصت مناسبی را در اختیار صنایع بالادستی فولادی قرار می‌دهد که بتوانند تولیدات خود را به سمت تولید فولادهای مخصوص پیش برند.

6- وجود قوانین حمایتی از بخش‌های تولیدی و خدماتی.

یکی از فرصت‌های پیش روی پهنه نیزار بکارگیری قوانین مناسب کسب و کار می‌باشد نظیر قانون بهبود فضای کسب و کار، قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی و خدماتی شرکت‌های داخلی و ..... در صورتی که بتوان از این قوانین در جهت اهداف پهنه نیزار استفاده نمود، خود نقطه عطفی در بکارگیری همه صنایع و کسب و کارهای کوچک و بزرگ در این منطقه صنعتی می‌‌باشد.

خانه معرفی استراتژی‌ها