استان قم

 استان قم دارای مساحتی حدود 14631 کیلومتر مربع بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1375، به مرکزیت قم دارای یک شهرستان و یک شهر به نام قم بوده ‌است که پس از آن با اضافه شدن پنج سکونت‌گاه به‌نام‌های جعفریه، کهک، قنوات، دستجرد و سلفچگان تبدیل به شهر شده‌اند. در سال 1375 جعفریه 5404 نفر و کهک 2448 نفر، قنوات 6675 نفر و دستجرد 1094 نفر جمعیت داشته‌اند.

شهرستان قم از کهن‌ترین و ارزشمندترین گنجینه‌های حرم خاندان عصمت و طهارت است. این شهر پیش از ظهور اسلام نیز وجود داشته و از شهرهای آباد ایران بوده است. آثار به جای مانده از دین زرتشت مانند معابد و آتشکده‌های اطراف قم مؤید این مطلب می‌باشد.

 

معرفی استان قم 1  معرفی استان قم 2

  موقعیت جغرافیایی و تقسيمات سياسي

معرفی استان قم 3

استان قم با وسعتی معادل 11238 کیلومتر مربع تقريباً در مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد و 0/68 درصد از مساحت کل کشور را در برمی‌گیرد. و از نظر مختصاتجغرافیائی در 15-35-50 طول شرقي  و 30-38-34 عرض شمالي واقع شده است. استان قم از شمال به جلگه ورامین و شهرری از استان تهران و شهرستان ساوه از استان مرکزی، از جنوب به شهرهای محلات و دلیجان از استان مرکزی و کاشان از استان اصفهان و کویر نمک و از غرب به شهرستان‌های آشتیان و تفرش از استان مرکزی محدود است.

 استان قم در قلمرو کویر مرکزی ایران واقع شده است و بین 900 تا 1500 متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد. میزان بارندگی متوسط در این استان 190 میلی‌متر درسال‌ می‌باشد. استان قم داراي يك شهرستان، پنج بخش، 9 دهستان و 292 روستا به جهت همجواري با كوير مركزي از آب و هواي بياباني و نيمه بياباني برخوردار است.

 

اهم توانمندي‌هاي استان

 1- بازاريابي:

 بي شك يكي از مهمترين عوامل موفقيت هر واحد توليدي مي‌باشد. يكي از مزاياي مهم استان قم نزديكي به بازار بزرگ مصرفي چون تهران است كه 40% از بازار كشور را در اختيار دارد. با وجود آزاد راه قم - تهران، راه آهن دوخطه قم - تهران و جاده قديم اين ارتباط تسهيل گرديده است.

 2- قيمت تمام شده (پايين):

شاخص قیمت تمام شده يكي از مؤثرترين و جذاب‌ترين شاخص‌هايي است كه سمت و سوي بسياري از ساختارهاي صنعتي و معدني اين استان را رقم زده است. از جمله عوامل مؤثر بر قيمت تمام شده پايين دراين منطقه مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

- دسترسي به نيروي كار ارزان، وجود مواد اوليه و ذخایر غني در دسترس، نزديكي به بازار مصرف، كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل مواد اوليه و محصول و سهولت دسترسي به انرژي.

3- مرکزیت و موقعیت استان:

استان قم در مركز ثقل سه استان بزرگ صنعتي تهران، اصفهان و مركزي قرار داشته و با توجه به وجود واحدهاي بزرگ صنعتي در آن استان‌ها همانند كارخانجات معظم خودروسازي در تهران، ذوب آهن و فولاد مباركه اصفهان و ماشين‌سازي و پتروشيمي اراك، سرمايه‌گذاري در صنايع تكميلي و حد واسط، صنايع پايين دستي پتروشيمي، صنايع پايه‌اي قطعه‌سازي در اين استان از توجيه اقتصادي بالايي برخوردار است.

4- مرکز مبادلات دام و طیور:

استان قم يكي از مراكز مهم خريد و فروش و توزيع دام در كشور محسوب شده و سهم قابل توجهي درتوليد گوشت قرمز و سفيد دارا مي‌باشد. لذا در زمينه صنعت بسته‌بندي و صنايع تبديلي وابسته به گوشت قرمز و سفيد سرمايه‌گذاري جديد در اين استان كه بازار تهران و قم را در اختيار داشته و مي‌تواند از طريق منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان و فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) و راه‌آهن سراسري به راحتي با بازارهاي جهاني ارتباط برقرار نمايد از توجيه اقتصادي بالايي برخوردار است.

5- وجود منابع و ذخایر عظیم معدنی:

با وجود ذخاير معدني غني نظير منگنز، كائولن، سولفات سديم، سنگ‌هاي قيمتي، سنگ آهن، نمك و .... سرمايه‌گذاري در صنايع تبديلي معدني دراين منطقه بسيار مناسب مي‌باشد. همچنين نزديكي به دو درياچه حوض سلطان و درياچه نمك قم و طرح‌هاي مطالعاتي در حال انجام بر روي املاح موجود در آنها آينده روشني را در بهره‌گيري از اين معادن بي نظيرنويد مي‌دهد.

6- سهولت دسترسی به انرژی:

سهولت دسترسي به انرژي در اين منطقه، از جمله عبور خطوط اصلي انتقال انرژي كشور (برق - گاز) از نزديكي شهر قم، وجود نيروگاه سيكل تركيبي درمجاورت شهرقم، وجود ميادين غني نفت و گاز (نفت اينور- گاز سراجه) و همچنين ترمينال بزرگ گاز در منطقه كوه ‌نمك نشان از پتانسيل بالاي انرژي در استان قم داشته و يكي از مزيت‌هاي بسيار مهم سرمايه‌گذاري در اين استان محسوب مي‌شود.

 7- شاهراه ارتباطی ریلی (مسافری تندرو و باری):

 واقع شدن در مركز و در اختيار داشتن شاهراه ارتباطی ريلي (مسافری تندرو و باری) و جاده‌اي کشور به گونه‌اي‌ كه به عنوان گلوگاه ارتباطي شمال و جنوب ايران، حدود ۱۴ استان از طريق اين استان به هم پيوند خورده و به پايتخت دسترسي پيدا مي‌كنند.

 8- مجاورت به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره):

 فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) در 80 كيلومتري شهر قم و همچنین فرودگاه در حال تأسیس (در 30 کیلومتری) يكي از مزاياي اين استان محسوب مي‌شود كه مي‌تواند امور مراسلات و ارتباطات بين المللي را تسهيل بخشد.

 9- خط راه آهن:

 عبور راه آهن از قم كه خطوط راه‌آهن شمال و جنوب كشور را به هم متصل نموده است خود يكي از عوامل دسترسي سريع به بازارهاي مواد اوليه و مصرف مي‌باشد.

 10 - قرار گرفتن در نزديک‌ترين شعاع خارج از محدوده ممنوعه سرمايه‌گذاری تهران.

 11- استقرار شهرک‌های صنعتی:

 وجود شهرک‌های صنعتی با امکانات زيربنايی مناسب از جمله شهرک صنعتی شکوهيه که از شهرك‌هاي صنعتی مهم كشور محسوب مي شود.

 12- وجود منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان:

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در نزدیکی شهر قم، تأمين ماشين آلات و مواد اوليه وارداتي مورد نياز كارخانجات استان و صادرات محصولات توليدي آنها را تسهيل نموده است. علاوه بر اين 40% مساحت اين منطقه به فعاليت‌هاي صنعتي اختصاص يافته است.