پیشینه

 

 بهترین تعریف از فولاد در آیه 25 سوره حدید نازل شده است: آهن ابزار اقامه قسط

"لقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ."

آهن ابزار اقامه قسط است و صنعت فولاد دربرگیرنده فرآیند تمامی صنایع و از این رو صنعتی مادر و زاینده است. زیرساخت‌های کشور، با تکیه بر صنایع مادر توسعه می‌یابند و تکنولوژی، هنر بکارگیری علم در صنایع مادر تجلی می‌یابند.

پهنه صنعتی نیزار استان قم در 65 کیلومتری جاده قم به دلیجان، با عنایت به وجود زیرساخت‌های مستعد تولید و سرمایه‌گذاری، نظیر شبکه‌های انتقال آب، برق، گاز، راه‌آهن و جاده‌های سراسری، فیبر نوری، معادن کوچک و بزرگ سنگ آهن به نظر بزرگان صنعت فولاد منطقه‌ای مستعد برای استقرار و بهره‌برداری از صنایع بالادستی فولاد و به تَبَع آن صنایع پایین‌دستی فولاد می‌باشد. لذا مدیران پهنه نیزار با نگاه به استعدادهای منطقه، صنعت فولاد را از نقطه آغازین استخراج سنگ آهن تا محصول نهایی که تولید ورق و محصولات فولادی می‌باشد به‌صورت پازل در واحدهای حقوقی مستقل و پیوسته مجموعه تعریف نموده‌اند. اقتصاد حاکم بر این واحدها با تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری عام "معیار صنعت پارس" بگونه‌ای تعریف شده‌اند که علاوه بر مشارکت عام مردم در اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های فولادی، کمترین هزینه برایسود بانکی در پروژه‌ها نیاز باشد.

ایجاد صحیح زنجیره تأمین و البته زنجیره ارزش در منطقه بدون ایجاد واحدهای جنبی امکان‌پذیر نیست لذا درجهت ایجاد ارزش بین واحدها، شرکت‌های جنبی با توجه به نیازهای منطقه تأسیس و راه‌اندازی شده‌اند.