معیار صنعت پارس

شرکت سرمایه گذاری معیار صنعت پارس (سهامی عام)

مدیرعامل: سمیرا عرفانیان آسیایی

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شركت سرمايه‌گذاري معيارصنعت‌پارس (سهامي عام) در تاريخ 1385/3/3 تحت شماره 271598 در اداره ثبت شركت‌هاي تهران و در تاريخ 1389/1/16 بعنوان نهاد مالي بشماره 10774 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت گرديد.

مجمع عمومی سالیانه معیار صنعت پارس

آخرين سرمايه ثبت شده به تاريخ 1390/11/18 بمبلغ 50 ميليارد ريال منقسم به 50 ميليون سهم يكهزار ريالي و سهام‌داران آن متشكل از 9 شركت و 586 نفر اشخاص حقيقي مي‌باشند. بموجب ماده 57 اساسنامه، سال مالي شركت از اول مهر ماه هر سال آغاز مي‌شود و روز آخر شهريور ماه سال بعد به پايان مي‌رسد.

به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده 87/2/18 نام شرکت به شرکت سرمایه‌گذاری معیارصنعت‌پارس تغییر یافت و ماده مربوطه در اساسنامه اصلاح گردید. مراتب طی شماره 11032 رت 32ر87 مورخ 87/7/15 در اداره ثبت شرکت‌ها آگهی و در روزنامه رسمی شماره 18545 مورخ 87/8/8 درج گردید.

بموجب آگهی شماره 43205/ت/90/32 مورخ 90/11/17 مندرج در روزنامه رسمی 19508 مورخ 90/12/3 آدرس شرکت به تهران - خیابان قائم مقام فراهانی - خیابان دهم - پلاک 24 - طبقه 7 - واحد 34 انتقال یافت.

اساسنامه شرکت مطابق اساسنامه نمونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس اوراق بهادار در تاریخ 1389/7/12 به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده رسید و در تاریخ 1389/12/12 تحت شماره 43264/ت23/89 در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیده است.

همچنین مطابق بند ب ماده 99 قانون پنج‌ساله پنجم جمهوری اسلامی ایران که شرکت‌های سهامی عام ملزم به ثبت در سازمان بورس و فرابورس شده‌اند، این شرکت پس از طی مراحل قانونی در تاریخ 1390/03/28 با درج نام شرکت بعنوان هفتمین شرکت نزد بازار پایه فرابورس ایران موافقت و درتاریخ 1390/06/01 نماد معاملاتی شرکت بعنوان معیار 1 در بازار پایه فرابورس ایران گشایش یافت.

هدف از تشكيل شركت سرمايه‌گذاري (سهامي عام)

در سال 84 همزمان با شروع ساخت کارخانه فولاد غرب آسیا با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه نیزار استان قم و اختصاص سهمیه ارزی استان به آن شرکت، استاندار وقت از جناب آقای محمدحسن عرفانیان آسیائی (مجری طرح فولاد مبارکه) درخواست احداث مجتمع‌های فولادی در منطقه نیزار قم با سرمایه‌گذاری مردم استان قم را نمودند.

از طرفی به پیروی از سیاست کلی دولت با توجه به فضای جدیدی که برای ورود بخش خصوصی به پروژه‌ها مهیا شده بود و با عنایت به نقش و اهمیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، مؤسسین اقدام به تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری بصورت شرکت سهامی عام نمودند. بنابراین هدف از تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری عام، اشتغال‌زایی، تحول صنعتی استان قم، رشد اقتصادی منطقه و جذب سرمایه‌های سرگردان استان و بازگشت سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی به مردم قم تعریف شده است.

اهميت شركت‌هاي سرمايه گذاري در ايران

برنامه پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران بر پايه آزادسازي اقتصاد،‌ افزايش نقش بخش خصوصي و جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي، تعامل با اقتصاد جهاني و افزايش بهره‌وري قراردارد. با اعمال سياست‌هاي فوق و با تلاش براي ايجاد و حفظ ثبات در بازار مالي، ‌زمينه مناسبي براي رشد و توسعه بازارهاي پول و سرمايه فراهم مي‌گردد. سياست حاكم برنامه پنجم توسعه، بر گسترش بازار اوراق بهادار، ‌بازار سرمايه و نهايتاً به توسعه بورس اوراق بهادار بعنوان يكي از مهمترين اركان خصوصي‌سازي تأكيد دارد و تحقق رشد اقتصادي پيش‌بيني شده در برنامه توسعه درگروِ سرمايه‌گذاري مي‌باشد.

سرمايه‌گذاري از طريق جذب سرمايه‌هاي سرگردان ومنابع مازاد مالي درجامعه وهدايت آن به سمت فعاليت‌هاي توليدي و مولد، ‌از يك سو موجب كنترل حجم نقدينگي وتورم مي‌گردد و ازسوي ديگر منجر به رشد اقتصادي مي‌شود.

شركت‌هاي سرمايه‌گذاري با بهره‌گيري از مديران خبره و متخصص همواره مهمترين وكارآمدترين نهادها دربازارهاي مالي بوده‌اند. حجم معاملات انجام شده توسط اين نهادها در بازارهاي مالي خودگواهي بر اين ادعاست. شركت‌هاي سرمايه‌گذاري علاوه بر هدايت صحيح و تخصيص كاراي منابع مالي به فعاليت‌هاي اقتصادي، ‌نقش مهمي در بازارهاي پول و سرمايه ايفا مي‌نمايند. همچنين معاملات سهام در بورس اوراق بهادار را شركت‌هاي سرمايه‌گذاري انجام مي‌دهند. لذا شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در راستاي رسالت خويش باجذب منابع مالي و هدايت مؤثر آن به فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌توانند نقشي مهم در رشد و توسعه اقتصاد ملي و شكوفايي كشور عزيزمان داشته باشند.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سهام‌داران:

 ترکیب سهام‌داران متشکل از 9 شرکت و 576 نفر اشخاص حقیقی درتاریخ 1391/6/31 به شرح زیر می‌باشد:

جدول سهام‌داران شرکت معیار صنعت پارس

شركت مهندسي فن‌گستر‌پارس با 33% سهام، تعداد 9 شركت بشرح فوق جمعاً 7% سهام و اشخاص حقيقي (586 نفر) معادل 60% سهام شرکت را دارا می‌باشند.

موضوع فعالیت:

موضوع فعالیت شرکت مطابق اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار بموجب تأییدیه شماره 121/132943 مورخ 1389/12/11 اداره نظارت بر نهادهای مالی و مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 1389/7/12 که در تاریخ 1389/12/21 با شماره 4326/ ت23/ 89 در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیده است، به شرح زیر می‌باشد:‏

موضوع اصلی فعالیت:

1- سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی شرکت‌ها، مؤسسات یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتقاع بطوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌پرداز را در اختیار نگرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه نیابد.

2- سرمایه‌گذاری در سایر اوراق بهادار که به طور معمول دارای حق رأی نیست و توانایی انتخاب مدیر یا کنترل ناشر را به مالک اوراق بهادار نمی‌دهد.‏

موضوع فرعی فعالیت:

1- سرمایه‌گذاری در مسکوکات، فلزات گرانبها، گواهی سپرده‌ی بانکی و سپرده‌های سرمایه‌گذاری نزد بانکها و مؤسسات مالی اعتباری مجاز.

2- سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی شرکتها، مؤسسات یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه بیابد.

3- سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌ها از جمله دارایی‌های فیزیکی، پروژه‌های تولیدی و پروژه‌های ساختمانی با هدف کسب انتفاع

4- ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار از جمله:‏
1-4- پذیرش سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری
4-2- تأمین مالی بازارگردانی اوراق بهادار
4-3- مشارکت درتعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار
4-4- تضمین نقد‌شوندگی، اصل یا حداقل سود اوراق بهادار

تبصره1: ترکیب دارایی‌های شرکت در مقررات مصوب سازمان تعیین می‌شود، ولی در هرحال شرکت باید اکثر دارایی‌های خود را (که از نصف دارایی‌های شرکت کمتر نخواهد بود) با رعایت نصاب‌های مصوب سازمان به موضوع اصلی فعالیت خود اختصاص دهد. در شرایط خاص و هنگام تبدیل یک نوع از سرمایه‌ها و دارایی‌های موضوع فعالیت اصلی به نوعی دیگر، شرکت موقتاً می‌تواند بخشی از این دارایی‌ها را به صورت دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های موضوع فعالیت فرعی نگهداری نماید.
تبصره2
: شرکت می‌تواند در راستای اجرای فعالیت‌های مذکور در این ماده، در حدود مقررات و مفاد اساسنامه اقدام به اخذ تسهیلات مالی یا تحصیل دارایی نماید یا اسناد اعتباری بانکی افتتاح کند و به واردات یا صادرات کالا بپردازد و امور گمرکی مربوطه را انجام دهد. این اقدامات فقط در صورتی مجاز است که در راستای اجرای فعالیت‌های شرکت ضرورت داشته باشند و انجام آن‌ها در مقررات منع نشده باشند.

چشم‌انداز:

شرکت سرمایه‌گذاری معیار صنعت پارس(سهامی عام) امیدوار است با جذب سرمایه‌های سرگردان و منابع مازاد مالی در جامعه و هدایت آنها به طرف صنایع و تامین سود صاحبان سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری در صنعت، یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع ایران باشد.

استراتژی:

از آنجائی‌که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر بصورت بسته‌های صنعتی در زمینه فولاد در منطقه نیزار استان قم تعریف شده است، لذا هدف از حضور شرکت سرمایه‌گذاری معیار‌صنعت‌پارس، هدایت این طرح‌ها به نسبت 25% آورده سهام‌داران و 75% مشارکت با بانک‌ها می‌باشد. بنابراین این شرکت بتدریج در شرایط مناسب حداکثر تا زمان انعقاد قرارداد مشارکت با بانک‌ها از حالت هلدینگ خارج و در حوزه شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعالیت می‌نماید.

- توسعه فعالیت معاملات سهام در بورس اوراق بهادار و فرابورس.

- فعالیت معاملات آتی در بورس کالا.

- توسعه و توانمندسازی منابع انسانی شرکت با بهره‌گیری از مدیران خبره در بازارهای مالی.

- توسعه منابع درآمدی و حداکثر نمودن ارزش شرکت.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اطلاعات تماس:

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان دهم، پلاک 24 (5 قدیم) طبقه هفتم واحد 34

تلفن تلفن: 021-82175500

فکس فکس: 88541277-021

ایمیل ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید - این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وب سایت وب‌سایت: www.imspars.com

شرکت‌های سرمایه‌گذاری پهنه نیزار

شرکت سرمایه گذاری معیار صنعت پارس (سهامی عام)